مدل های متنوعی از لباس بچه گانه ,لباس مردانه,لباس زنانه,لباس دخترانه,شامل : لباس مجلسی،لباس عروس,لباس شب،دامن،شلوار,تاپ،لباس خوا

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

طبقه بندی

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo

Powered by WebGozarنویسنده :admin
تاریخ:جمعه 25 مهر 1393-12:06 ب.ظ

فواید علم

انسان در عالم مادی به سر می برد و در زمان و مکان محدود است، و با موجودات مادی که دارای ابعاد سه گانه و اعراض نه گانه هستند، حشر و نشر دارد، به همین دلیل ذهنی آکنده از مفاهیم مادی دارد؛ به طوری که هر معنایی به او ارائه شود، آن را در قالب مادیات و زمان و مکان ریخته، و در محدوده زمان و مکان تصور می کند.

پیدایش علم و دانش با خلقت انسان برابری می کند و همواره بشر در صدد آن بوده که بفهمد و درک نماید، علم و دانش در زندگی انسان دارای جایگاه ویژه ای است. نقش علم در زندگی انسان این است که راه سعادت، تکامل و راه ساختن را به انسان می آموزد. علم انسان را توانا می کند که آینده را همان گونه که می خواهد بسازد. علم مانند ابزاری در اختیار خواست انسان قرار می گیرد و طبیعت را، آن چنان که انسان بخواهد و فرمان دهد می سازد.

خداوند در قرآن می فرماید: “بگو آیا دانایان با نادانان مساوی اند؟ جز این نیست که تنها خردمندان یادآور می شوند”.[۱] اهمیت علم در اسلام آن قدر زیاد است که طلب آن را بر هر مسلمانی واجب دانسته است. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: “جست و جو و تحصیل علم بر هر مسلمانی فرض و واجب است.[۲] معنای حدیث این است: یکی از فرایض و واجبات اسلامی، در ردیف سایر واجب ها، تحصیل علم است. در کتاب های روایی همیشه یک باب مخصوص تحت عنوان “باب وجوب طلب العلم” و یا عنوانی نظیر این عنوان وجود دارد. می فرماید: طلب علم بر هر مسلمان واجب است، هیچ استثنایی ندارد، حتی از لحاظ زن و مرد هم استثنایی ندارد. این حدیث می فرماید:  علم یک فریضه عمومی است، اختصاص به طبقه ای یا صنفی یا جنسی خاص ندارد.

همچنین پیامبر اسلام (ص) پیروانش را به فراگیری علم و دانش تشویق می کرد. کودکان اصحابش را وادار کرد که سواد بیاموزند، برخی از یارانش را فرمان داد زبان سریانی بیاموزند. این تأکید و تشویق ها در باره علم سبب شد که مسلمانان با همت و سرعت بی نظیری به جست و جوی علم در همۀ جهان پرداختند، آثار علمی را هر کجا یافتند به دست آوردند و ترجمه کردند و خود به تحقیق پرداخته و از این راه علاوه بر این که حلقۀ ارتباطی شدند میان تمدن های قدیم یونانی و رومی و ایرانی و مصری و هندی و غیره، و تمدن جدید اروپایی، خود یکی از شکوهمندترین تمدن ها و فرهنگ های تاریخ بشریت را آفریدند که به نام تمدن و فرهنگ اسلامی شناخته شده و می شود.

فواید علم ادیان

نخستین انگیزة مطالعه و بررسی هر موضوعی ارضای حس كنجكاوی است و چون آدمی ذاتاً جستجو گر است و در پی آن است كه همواره به دانش و معلومات خویش بیافزاید و با استعانت از معلوماتش، زندگی خود را متكامل كند لذا دنبال علوم مختلف می رود.

قدما علم را به دو دسته تقسیم می كردند: علم ابدان و علم ادیان. در این تقسیم بندی محدودة علم ادیان بسیار گسترده بود چنانچه می توان گفت كه اكثر رشته های مختلف علوم انسانی را شامل می شد، ولی در قرون اخیر علم ادیان تخصیص یافت و بعنوان رشته ای مستقل در تقسیم بندی علوم مورد توجه قرار گرفت كه به تحلیل عناصر مشترك ادیان مختلف، و استنباط قوانین در تكامل ادیان و به ویژه كشف و تعریف منشأ‌پیدایش و نخستین شكل ادیان می پردازد این علم با این تعریف رشته ای جدید است و توسط ماكس مولر پایه گذاری شده است.


پس علم ادیان كه همان مطالعه و بررسی ادیان بشری در گسترة تاریخ است، یكی از موضوعاتی است كه انسان جستجوگر و كنجكاو را به سوی خود جلب می كند و انسان می تواند با آگاهی از این علم به ثمراتی برسد. با مطالعه ادیان، مذاهب و عقاید مختلف می توان دریافت كه انسان در تمامی ادوار حیات خود مذهبی زیسته است و از همان ابتدا عقیده به دین داشته است و این دین در گذر زمان به تكامل رسیده است.


و با بررسی ادیان مختلف می توان به دین كامل و بی نقص رسید و سیر تكامل ادیان را بهتر شناخت و اختلاف و شباهت های بین ادیان مختلف را دریافت و مقدار تأثیر و تأثر ادیان از یكدیگر را معین ساخت.

 
از فواید علم ادیان این است كه با تطبیق ادیان و مطالعة آنها از تحولات فكری بشر در ادوار مختلف و در جوامع گوناگون مطلع خواهیم شد و دیگر اینكه در می یابیم كه افكار دینی امروزه از چه مبدأهایی نشأت گرفته و چه منابع و مآخذی داشته است و در می یابیم كه اقالیم مختلف كه روی هم شامل آب و هوا و محیط زیست می شوند چه تأثیراتی در پیدایش یك دین دارند.

 
چون افكار باطنی و عواطف انسانی نزد همه اقوام و ملل بشری در سراسر ازمنه و ادوار و در تمام مراحل تمدن و فرهنگ به صورت نوعی وجود داشته و دارد، از این رو مطالعه و تحقیق در امر ادیان و مذاهب انسانی علاوه بر وصول به حقیقت برای فهم قواعد و درك نوامیس جامعه بشری و علم به سیر تكاملی موجب ارتقاء تمدن نسبی انسان با مطالعه و بررسی ادیان می توان از این علم در رشته های دیگر علوم انسانی نیز سود جست، زیرا رشته های علوم به یكدیگر پیوند دارند و این پیوند میان رشته های مشابه دین به عنوان پدیده ای كه هیچ گاه از انسان جدا نشده، برای پژوهشگر اهمیت فراوانی دارد. در این هنگام، تأثیر شگفت آور دین در زندگی بشر و نقش آن در رشد و شكوفایی علم و هنر روشن می شود.

 
فایدة دیگر مطالعه علم ادیان بهره بردن از آن در برقراری ارتباط با افراد و جوامع گوناگون است.(6) از این جاست كه دول بزرگ برای تحت نفوذ قرار دادن دولت های كوچك، سراغ خاور شناسان می روند و از دانش آنان در باب روحیات و باورهای ملل استفاده می كنند. و این به علت این است كه با آشنایی با مبانی دینی یا مذهبی دیگران رشته ارتباط علمی با آنان راحت تر صورت می گیرد.


تحقیق در علم ادیان برای دینداران سود معنوی دارد و به باور های دینی ایشان عمق می بخشد. آنان در بحث خود ناهنجاری های ادیان رقیب را جستجو می كنند و در صدد بر می آیند درستی دین موروثی و مقبول خویش را ثابت كنند.

 
همچنین در این رشته، فهم درست اعتقادات دینی ملتها میسر می گردد و تنها پس از آن می توان راه راست را به آنان نشان داد و كاستی های آن ادیان را تفهیم كرد. بنابراین فواید علم ادیان را می توان به طور فهرست وار چنین بیان كنیم كه:


تطبیق ادیان با یكدیگر و پی بردن به تحولات فكری بشری در ادوار مختلف.

آگاهی از سیر تكاملی ادیان و پی بردن به اختلافات و شباهت های ادیان.

آگاهی از اینكه انسان از ابتدای خلقت دارای دین بوده است.

4ارتباط دادن علم ادیان با علوم دیگر.

درك اعتقادات ملّت ها با علم ادیان میسر می گردد.

به واسطه مطالعه و تحقیق در ادیان و پی بردن به ناهنجاری های ادیان رقیب می توان ناهنجاری ها دین دیگر را اصلاح 7. ارتباط با جوامع مختلف با استفاده از علم ادیان.كرد.

فواید علم نجوم

            درباره خواجه نصیرالدین طوسی دانشمند و فیلسوف معروف داستانهای زیادی نقل کرده اند که یکی از آنها به شرح زیر است :

میگویند چون خواجه به شهر مراغه رسید به این فکر افتاد که رصد خانه ای برای دیدن سیارات و اطلاع از وقوع حوادث آسمانی بنا کند.

این مقصود را با هلاکو خان مغول درمیان گذاشت و از او کمک خواست. هلاکوخان از خواجه نصیر پرسید این کاری که میخواهی بکنی چه نتیجه و فایده ای دارد؟

خواجه در جواب گفت : با بودن رصد خانه انسان از قبل میتواند مطلع شود که در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

هلاکو خان دوباره پرسید: بسیار خوب.بگویید آگاهی از حوادث آسمانی برای بشر چه فایده ای دارد؟

   

خواجه نصیر گفت آنچه میگویم موافقت نمایید انجام شود بعدا معلوم خواهد شد که من چه میگویم.

هلاکوخان قبول کرد. آنگاه خواجه نصیر گفت: فرمان بدهید کسی بر بالای این خانه برود بشرطی که کسی جز من و شما نداند چه میخواهد بشود.

پشت بام رفت و تشت مسی بزرگی را به پایین پرتاب نمود.

تمام مردمی که در آن اطراف بودند سخت ترسیدند و حتی عده ای به حالت غش افتادند.

خواجه و هلاکو چون از افتادن تشت باخبر بودند نهراسیدند و تغییری در حالتشان رخ نداد.

در این هنگام خواجه به هلاکو گفت: فایده علم نجوم این است که به وسیله این علم انسان قبل از وقوع حوادث آسمانی از آن آگاه میشود و وقایع آینده را پیش از زمانی که اتفاق خواهد افتاد به اطلاع مردم میرساند.درنتیجه موقع وقوع آن حوادث هیچکس دچار هول و هراس نمیشود.

 

هلاکو نظر خواجه نصیر را پذیرفت و فوری دستور داد وسایل و مصالح بنای رصد خانه را فراهم کنند و در کنار کوهی در مراغه آنرا بسازند.

فایده علم صرف‏

در هر زبانى بسیارى از كلمات از یكدیگر گرفته مى‏شوند مثلا در فارسى كلمات گفتم گفتى گفت گفتیم گفتید گفتند مى‏گفتم...

خواهم گفت...

 از ماده گفتن گرفته شده‏اند بنا بر این باید علم صرف را بیاموزیم تا كلمات را بشناسیم و به معانى آنها پى ببریم و نیز بتوانیم براى معانى منظور كلمات مناسب بسازیم از آنچه گذشت روشن شد كه فایده علم صرف شناختن كلمه و معنى آن و قدرت بر ساختن كلمه است‏

فاید علم اخلاق

فایده علم اخلاق پاک ساختن نفس است از صفات رذیله و آراستن آن به ملکات زیبا که از آن به تهذیب اخلاق تعبیر می شود و ثمره اخلاق رسیدن به خیر و سعادت همیشگی است و باید دانست که سعادت مطلق، حاصل نمی شود مگر به این که صفحه نفس در جمیع اوقات از همه اخلاق مذموم پاک و به همه اوصاف نیک، زینت داده شود و اصلاح بعضی از صفات یا در بعضی اوصاف، اگر چه خالی از فایده نیست، ولی باعث سعادت همیشگی نمی شود.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : تحقیق و مقاله 

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات